Ana Sayfa Rüya Uyku İslam'da Rüya Rüya Hakkında Bilinmeyenler

Rüyada Kusmak görmek

Zor olan işleri halletmeye, emaneti iade etmeye, pişmanlık ve tövbeye, gam ve kederden kurtulmaya, Bal kusmak tövbe etmeye, inci kusmak Kur'an ilmine ve hayırlı söze, süt kusmak İslam ölçülerinin dışına çıkmaya, yediği şeyleri kusmak mal ve dünyalıktan bbir kayba, kan kusmak mal ve çocuğa, uzakta bulunan yakının geri gelmesine, Hastanın çok miktarda kusması onun vefatına, Kustuğunu yemek yaptığı hayırdan vazgeçmeye, İnsana irkinti vermeyen, hoş ve güzel şeyler kustuğunu görmek huzu ve siması güzel olanevlada delalet eder.Düşünmeden hareket ettiğinizi, bu durumun ilerde sizi zor duruma düşüreceğini işaret eder. Düşünmeden hareket ettiğinizi, bu durumun ilerde sizi zor duruma düşüreceğini işaret eder. Genelde iyi sayılmaz. Kişinin konuştukları veya sağlığının bozulması yüzünden sıkılacağına işaret eder.Oruç olan bir kimse, rüyada kustugunu ve onu yaladigini gören kimse borcunu ödemeye kudreti oldugu halde onu ödemedigine ve bundan dolayi günahkar olduguna isarettir. Legen içine kustugunu gören kimse. günahlanndan tövbe eder ve hanimi ondan haram bir mala nail olur. Eger kusuntunun tadi iyi ve kolayca kusarsa, o kimsenin tövbe etmesine ve sapikliktan kendi istegiyle dönmesine isarettir. Eger kusuntunun tadi pis ve çetin kusarsa, o kimsenin bulundugu sapikliktan dönmesi onun vücudunda bulunan isdiraba, mal ve kazancinda meydana gelecek musibete bunlar gibi ugrayacagi belalara binaen zorla mümkün olacagina isarettir. Kusmak, rüya sahibinin haksiz almis oldugu bir seyi sahibine vermesine isarettir. Bu hal ise, tövbe ve pismanliktir. Eger kan kusarsa, o kimse günah islemekten vazgeçer veya haram bir mal kazandigina pisman olur, yaninda olan emaneti sahibine verir. Eger sarap içse ve onu kussa o kimse haram bir mali elde eder ve onu sahibine vererek bundan tövbe eder. Sarhos olup kustugunu gören kimse, cimri oldugundan çoluk çocugunun geçimi için para sarfetmeyip, ancak kendisinde fazla olan bir seyden geçimlerini temin ettigine ve bundan da pisman olduguna isarettir. Agiz dolusu aci safra kustugunu gören kimse, bir cezadan dolayi günah islemekden beri durur. Yemek kustugunu gören kimse, bir adama bir sey bagislar. Kusuntu yemegi tekrar yuttugunu gören kimse, yaptigi bagistan geri döner. Kusuntu yedigini gören kimse, mal, hayir ve söhrete erisir. Takat getiremeyecek derecede kustugunu gören kimse, ölür veya ölüme yaklasir.. Fazla kan kustugunu görse, fakir için mala, bir çocugun dünyaya gelmesine veya yakin akrabalarindan gurbette bulunan bir kimsenin yolculuktan geri dönmesine isarettir. Bazi tabirciler kusmak, yemek suretiyle fazla mal israf etmektir. Bütün kusuntular, fakirler için hayra; zenginler için ise, makbul olmayip belki onlarin mallari hakkinda zarardir, dediler.

Rüyasında kolaylıkla kustuğunu gören, tevbe eder. Allah-ü Teala'ya yönelir yahut hakkı sahibine verir. Müşkülatla (zorluk çekerek) kusmak; eziyete delalet-tir. Bu rüyayı gören, hastaysa; vefat eder. Hamileyse çocuk düşer. Kustuğunu yiyen, sözünden döner. Bağışladığını geri alır. Bir rivayete göre rüya, cimrilikle yorumlanır. Kusmak istediği halde kusamamak tevbede güçlüktür. Rüya sahibi tevbe etse de günah işlemeye devam eder.
Kusmak istediği halde, kusamadığını yahutta ağzından tiksinilecek bir şey çıktığını gören, hastalanır. Kusmuğunu balgam zannedip ağzında tutan, borcunu vermez. Bal kusan, tevbe eder, sağlıklı yaşar. Kustuğu şey siyahsa, üzüntüden kurtulur. Karnındaki şeylerin hepsini kusan, helak olur.
Cafer-i Sadık, bu rüyayı şunlarla yorumluyor: Tevbe, pişmanlık, zarar, selamet, emaneti iade, darlık, sıkıntı, müşkülat. Oruçlu olduğu halde kustuğunu gören, borcunu verir. Kusarak ağzından inci çıkardığını gören, Kur'an-ı tefsire ve okumaya muvaffak olur. Buna ehil değilse hayırlı söz söyler. Bal kusan, tevbe eder. Kusmamak için kendini tutan, mümkün olduğu halde borcunu ödemez. Süt kusan, islamdan ayrılır. Koyu bir şey kusan eşyasını kaybeder. Kırmızı renkte bir şey kusan, tevbe eder. Dindar birinin aynı rüyayı görmesi, iyi halinin devamına işarettir. Renkli şeyler kusan iyi huylu güzel bir çocuğa kavuşur.

Kusmak ile ilgili tabirler
İstifra Kusmak Tuvalet