Ana Sayfa Rüya Uyku İslam'da Rüya Rüya Hakkında Bilinmeyenler

Rüyada Badem görmek

Mevsiminde görülen yeşil badem (çağla badem) temiz kazanca, Badem yemek sıhhate ve mala, Kuru badem muhabbete, Badem yemek mal elde etmeye, Badem ağacından badem toplamak ya da almak bir dava sebebiyle bir kimseden mal elde etmeye, Badem ağacı ev halkınaa karşı cömert, insanlara karşı cimri birine, Tatlı badem iman güzelliğine, Acı badem doğru söze, Badem yaprağı yemek devlet kapısından istifadeye delalet eder.Rüyasında badem yediğini gören kimse bolluğa kavuşur. Badem acı ise kısmet yüzünden kıskançlık olacağına işaret eder.Cabir'ül-Magribî'ye göre: rüyada badem görmek mal ve nimettir. Eger kabuklu ise mesakkate, iç ise kolayliga ve mala yorumlanir, Ibn-i Sirin'e göre, rüyada badem görmek mal, saglik ve rahatliktir. Tatli badem helal mala, aci badem ise haram mala delalet eder. Üzerine badem kabugu döküldügünü gören yeni elbise giyer. Bir baska rivayete görede: Rüyada badem görmek, kisinin hastaliklarinin sona ermesine veya vazifeden alinmasina isaret eder. Badem yesil olur ve mevsiminde görülürse hayra isaret eder. Tatli badem azligi ve çoklugu nisberince helal mala isaret eder. Rüyada badem yedigini gören kimse, düsmanliktan dolayi mal elde eder. Rüyada agaçtan bir badem kopardigini gören kimse, dava ederek cimri bir kimseden mal elde eder. Badem agaci görmenin tabiri ise etrafindaki insanlara cimri ve kendi çolukçocugu hakkinda cömert davranan bir kimsedir. Bademin tatlisi imanin halavetine, açisi da dogru söze isaret eder. Rüyada badem yiyen kimse vücudunun sihhatli olmasiyla beraber bir mala erisir. Badem agaci, yabanci bir kimsedir. Rüyada kendi üzerine badem kabugu saçildigini gören kimse elbise alir. Bazi tabirciler, kuru badem, ser ve üzüntüye isaret eder, dediler. Rüyada badem görmek, yakalanılan hastalığın tamamen geçeceğine, kimine görede büyük bir felekete, hırsızlarla karşı karşıya geleceğinize, badem yemek, mutluluk ve berekete işarettir.

Cabir'ül Mağribi demiştir ki: Badem görmek; mal ve ni'mettir. Kabuklu badem; meşakkatle, kabuksuz badem; kolaylıkla kazanılacak mala delalettir.
Kirmani diyor ki: Çok sayıda badem görmek, kavga ve düşmanlık habercisidir.
İbn-i Şirin şöyle diyor: Badem ni'met, rızk, düşmanlık ve meşakkatle tabir olunur. Bir rivayete göre badem içi ilme işarettir.
Cafer-i Sadık, badem rüyasını gizli mal, şifa ve rahatla yorumluyor.
Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Badem görmek, garip bir adam sayesinde mal kazanmaya delalet eder. Tatlı badem; helal mala, acı badem; haram mala işarettir. Üzerine badem kabuğu döküldüğünü gören yeni elbise giyer.

Bir kimsenin rüyada badem görmesi veya badem şerbeti içmesi, rahatlık ve rızka delalet eder. Bazan da badem ağacı görmek, cimri ve garip bir adama delalet eder. Bir insanın.rüyada badem görmesi, hastalıkların sona ermesi veya vazifeden alınmakla tabir olunur. Ve yine rüyada badem yediğini gören kimsenin bu rüyası, vücudunun sıhhatine ve eline geçecek bir mala delalet eder. Bazı kere de bademin tatlısı imanın halâvetine, acısı da doğru söze delalet eder.


Badem ile ilgili tabirler
Ağaç çeşitleri Alın Badem Yağ Ağaç Asa Badem ağacı Badem şekeri ya da şerbeti Çerez Kabuk Yağlar Zamk Badem şerbeti